Zelený festival je dobrý festival | SOSNA, o.z. – Hľadáme iné cesty Skip to content Skip to navigation

Zelený festival je dobrý festival

„Ozeleňovanie“ festivalov je celosvetové hnutie založené na myšlienke, že kombinácia zábavy a umenia s ekologickými témami je veľmi účinný spôsob, ako zmeniť správanie najmä mladých ľudí. Festivaly, od tých malých miestnych, až po obrie akcie typu Glastonbury sa stávajú stále viac zodpovednými za svoj dopad na prostredie a dávajú tak príklad ostatným.
U nás, v Ekocentre, už 8 rokov organizujeme dva krát ročne naše ekologicko-umelecko-filozoficko-zážitkové festivaly Jarné SúLadenie a Babie leto.
Tu vám priblížime Jarné SúLadenie 2017 v priestoroch Ekocentra SOSNA, kde sa účastníci bez problémov prispôsobili našim ekologickým pravidlám, ktoré sme na začiatku oznámili.
Prezentácie, workshopy
Súčasťou programu boli aj prednášky a praktické workshopy zamerané na opätovné využitie odpadu a na možnosti jeho minimalizácie, na praktické riešenia pre život bez odpadu, ako aj na domáce a záhradné kompostovanie. Prednáška zástupcu združenia "KOŠAKT" bola napríklad zameraná na premenu Košickeho lesoparku na zónu bez odpadov.
Počas workshopu Capoeira sa účastníci naučili nielen ako hrať a tancovať toto brazílske bojové umenie, ale aj ako vyrobiť hudobné nástroje berimbao z odpadových materiálov (drôt zo starých pneumatík na struny, tekvica calabasa a stará drevená tyč na telo nástroja).
Pre deti bola uršená pracovná dielňa o umení z odpadu, ktoré viedla Alisson Busa z USA. Staré PET fľaše, rozbité perá a iné odpadové materiály sa pod jej vedením premenili na nové zábavné a kreatívne umelecké hračky pre deti.
Bloger Ján Benčík, najúspešnejší bojovník proti extrémizmu a šíreniu konšpirácií, rozprával o "odpadovom myslení", ktoré je nutné minimalizovať, aby sa dosiahla dobrá spoločnosť.
Riad
Aby sme počas festivalu nevytvorili plastový odpad, pri podávaní jedla a nápojov sme použili riad z bio plastu. Pre poskytnutie občerstvenia návštevníkom sme používali biologicky rozložiteľné poháre, taniere, vidličky a lyžice, ktoré boli po použití skompostované. Okrem nich sme využili aj pekne pomaľované staré kompótové fľaše, ako poháre na nápoje.
Jedlo
Dôležitá časť vegetariánskych jedál a občerstvenia boli pripravené z miestnych zdrojov: organické byliny pre čaj, koreniny a zelenina na prípravu jedla boli pestované v prírodnej záhrade, chlieb bol pečený v našej tradičnej hlinenej peci. Domáce koláče a špeciality boli pripravených našimi dobrovoľníkmi.
Kompost
Všetok organický odpad  ktorý vznikol počas festivalu, bol  premiestnený do kompostérov, v našej prírodnej záhrade. Kompost z neho bude použitý na pestovanie organickej zeleniny.
Energia
Plytvanie energiou je jedným z hlavných príčin klimatických zmien. Hlavným zdrojom energie pre náš festival bola energia Slnka a odpadové palivové drevo. Využili sme našu "solárnu sprchu", "solárny sporák", solárnym kolektorom ohrievanú vodu na umývanie riadu, ale aj sporák na drevo a záhradnú hlinenú pec.
Voda
Šetrenie vodou sa stáva vážnou environmentálnou témou a akékoľvek pozitívne príklady, ako to vyriešiť, sú vítané. V Ekocenter nám aj teraz poslúžili na Slovensku prvé verejné kompostovacie (separačné) toalety. Najdôležitejšou vlastnosťou tohto systému je to, že na splachovanie nepoužívajú vodu a „sivá voda“ z umývadiel a pisoárov je čistená v tzv. „biofiltri“. Záhradné zavlažovanie je dažďovou vodou, zhromaždenou vo veľkých nádržiach.
Hračky a detské ihrisko
Mladé rodiny patria medzi najobvyklejších návštevníkov našich festivalov, pretože na našich festivaloch máme vždy nejaké aktivity a zariadenia pre malé deti. S pomocou priateľov sme zhromaždili použité hračky, ktoré by inak boli vyhodené do odpadu a ktoré pravidelne používame na našich akciách. Aj ihrisko bolo postavené s dobrovoľníkmi najmä z odpadov, akými sú staré tehly, pneumatiky, poškodené betónové rúry, staré drevo, hlina a štrk.
Suveníry
Na festivale poskytujeme miesto aj na predaj umeleckých, ručne vyrábaných výrobkov, vrátane recyklovaných a upcyklovaných: nové šaty zo starých, recyklované zápisníky, šperky z odpadových materiálov, atď.
.......................
Takže, ako na to? Treba si len predstaviť, že festival, podobne ako mesto, má svoj metabolizmus: zvonka prijíma potravu, vodu, energiu, materiály a „vylučuje“ odpady. Čím sú tieto materiálové a energetické toky kratšie a účinnejšie, tým je festival zelenší ☺
Úplnú predstavu o atmosfére zeleného festivalu si môžete vytvoriť z fotiek na tomto linku:
https://www.flickr.com/photos/ekocentrumsosna/albums/72157686357511166
 

Image: