PONUKA posledných miest pre učiteľov 2. st. ZŠ:
zapojte sa do projektu
Storrytelling /
prečo sú príbehy v živote detí aj dospelých
dôležité a ako s nimi pracovať
Projekt sme nazvali SANKOFA. Je to slovo v jazyku Twi z Ghany, ktoré možno preložiť ako "Vráť sa späť a získaš to, čo hľadáš" - čo je symbolický výraz vyjadrujúci potrebu porozumieť minulosti, ak chceme tvoriť úspešnú budúcnosť.
Čo je to Storytelling/rozprávanie príbehov?
Rozprávanie príbehov je niečo, na čom stojí celá ľudská kultúra. Na druhej strane, zdá sa, akoby príbehy v súčasnej dobe mizli a boli nahradzované bezduchými náhradami. Príbehy však nemiznú, len ich „rozprávanie“ a šírenie naberá iné formy, typické pre digitálny svet. Mladí ľudia potrebujú dobré príbehy, podané spôsobom, ktorý je im blízky. A práve o tomto je náš projekt.
Rozprávanie príbehov nám môže poskytnúť umelecký zážitok a môžeme ho použiť ako metódu výučby k rôznych témam. Ešte dôležitejšie je, že môžeme pomocou príbehu "vychovávať". Aby sme to urobili, musíme nájsť silný príbeh s nadčasovým posolstvom, príbeh, ktorý kladie poslucháčom otázky, príbeh, ktorý obsahuje etické hodnoty.
Pre učiteľov 2. st. ZŠ ponúkame posledné miesta v projekte. Ako výsledok by sme po dvoch rokoch chceli mať žiakov, ktorí vedia čo je to rozprávanie príbehov a sami príbehy rozprávajú, majú overené rôzne prístupy k tvorbe príbehov a ktorí posúvajú svoje zručnosti ďalej.
Učitelia a žiaci zapojených škôl budú mať príležitosť získať zručnosti v rozprávaní, nahrávaní, editovaní a zdieľaní online príbehov naprieč hraníc štátov. Učitelia si zlepšia svoje zručnosti pri príprave detí na kritické myslenie o miestnych a globálnych témach a zároveň si osvoja techniky, ktoré sú v súlade s trendmi vývoja vzdelávania.
Storytelling v dnešnom digitálnom svete je rýchlo sa šíriaci spôsob podávania príbehov vlastným „jazykom“, prostredníctvom sociálnych sietí, zdieľaných fotografií, videí, odkazov na linky, ako spôsobov zdôraznenia a posilnenia určitého príbehu.
Ako to budeme robiť?
-
Budeme kombinovať tradičné vyučovacie metódy Storytelling s digitálnymi technológiami, tak aby žiaci získali zručnosti v on-line zaznamenávaní, editovaní a zdieľaní svojich príbehov aj cez hranice štátov.
-
Budeme pracovať s príbehmi z našich vlastných kultúr aj s príbehmi z domorodých komunít - pre porozumenie podobnostiam a odlišnostiam, hľadať nové príbehy ktoré prispejú k udržateľnej budúcnosti v prepojenom svete.
-
Pripravíme spolu praktickú príručku pre učiteľov k tejto problematike.
-
Pripravíme sadu materiálov pre učiteľov.
-
K dispozícii budú aj príbehy vhodné na výučbu anglického jazyka.
-
Súčasťou projektu je nový viacjazyčný web obsahujúci silné príbehy využiteľné vo vyučovaní.
Č o od Vás očakáváme?
-
Ochotu zaradiť do svojej výučby digitálne materiály (nahrávky, videá), ktoré budú podané formou Storytellingu.
-
Pomoc pri tvorbe materiálov pre využitie vo výučbe: vytváranie textov, nahrávok a podpora žiakov pri ich tvorbe.
-
Ochotu sa pravidelne stretávať (cca 1 krát za 2 mesiace) a poskytovať spätnú väzbu k využívaniu materiálov.
-
Pomoc pri organizácii Záverečnej konferencie.
Projekt potrvá do konca roka 2020 v spolupráci s organizáciami:
-
SOSNA – Slovensko
-
HEC Global Learning Centre – Veľká Británia
-
Cumbria Development Education Centre – Veľká Británia
-
Středisko ekologické výchovy SEVER - Česko
V prípade otázok kontaktujte: RNDr. Silvia Szabóová
mobil: 0904 951 139, e-mail: silvia.sosna@gmail.com
Vyplnenú prihlášku pošlite v elektronickej podobe na uvedený mail, alebo poštou na :
Ekocentrum SOSNA
Okružná ul. 17
044 31 Družstevná pri Hornáde