Solárna sprcha | SOSNA, o.z. – Hľadáme iné cesty Skip to content Skip to navigation

Solárna sprcha

Slnko nám dá aj energiu na umývanie. Pod slnečnou sprchou sa človek cíti fajn. Dobije si "baterky". workshop ma vybudovanie slnečnej sprchy sme pripravili v ekocentre práve v letných mesiacoch a celá práca je rozdelená do niekoľkých fáz.

Fáza 1: vytvorenie kolektoru

Prvá fáza bola zvládnutá na jedničku, aj keď išlo o neľahkú úlohu. Za tento úspech vďačím veľmi šikovným ženám a mládeži. Sám som s tým bojoval tri dni bez úspechu .

Je niekoľko desiatok možností ako a z čoho postaviť kolektor. V tomto prípade ide o finančné nenáročnú variáciu . Bola použitá čierna vodárenská hadica PE40 20x3,0 , staré okno, izolačná fólia za radiátor a drevo.

Čo bolo také ťažké na tvorbe kolektoru ? Stočenie hadice do špirály bez toho aby sa rozletela :-)) Okno, ktoré sa použilo malo obdĺžnikový tvar a teda, keď chcete využiť čo najviac priestoru, tak vám nebude vznikať kruh ale ovál( + 10m hadice). Pri natáčaní hadice smerom od rámu do stredu začnú vznikať tlaky čo zapríčiní vyskakovanie hadice práve na dlhšej strane. Dutina kolektoru bola urobená iba na hrúbku hadice +- vôľa, čiže sme s tým bojovali od 9:00 do 16:00.Ano tento tím mal veľmi veľa trpezlivosti. Menili sme postupy skladania aj konštrukciu kolektoru, kým sme nevychytali všetky problémy. Po uložení skla bez vyskočenia hadice sme si konečne vydýchli .

/////////////////////////// Veľká vďaka zúčastneným, boli ste úžasní ///////////////////////////////