O nás | SOSNA, o.z. – Hľadáme iné cesty Skip to content Skip to navigation

O nás

Ekologické vzdelávacie centrum SOSNA sídli 12 kilometrov od Košíc v Družstevnej pri Hornáde. Slúži ako funkčná ukážka ekologickej, zdravej, estetickej, nízkoenergetickej a nízkorozpočtovej budovy s prírodnou záhradou.

Ekocentrum je plne funkčné a celý jeho komplex s prírodnou / organickou záhradou predstavuje návštevníkom inšpirujúce ukážky „ako sa to dá inak“ a zároveň funguje ako tréningové a školiace stredisko pre naše aktivity: prednášky, kurzy, výstavy, semináre, exkurzie a pod. týkajúce sa ochrany vôd a povodia, ekologických domov a stavebných materiálov, prírodných záhrad, pestovania bez chémie a trvalej udržateľnosti v praxi, kurzy prírodného staviteľstva, akcie pre dobrovoľníkov, detské krúžky aj umelecko-zážitkové akcie.

V Ekocentre môžete vidieť napríklad:

- Hlinené omietky a zateplenie slamou, konopou, ovčou vlnou a fúkaným papierom
- Prístavbu postavenú technikou Cordwood
- Kompostovacie toalety
- Dočisťovacie jazierko / koreňová čistiareň
- Vegetačnú strechu
- Prírodnú záhradu navrhnutú podľa princípov permakultúry (bylinné špirály, kľúčové dierky, vyvýšené záhony, jazierko)
- Systém kompostovísk
- Veľké prírodné jazierko
- Stavby z vŕbového prútia


V SOSNE učíme sebestačnosti a trvalej udržateľnosti

V spoločnosti rezonuje nielen slovo „kríza“ ale aj „posilnenie sebestačnosti“, čo je asi tá najprirodzenejšia reakcia na neustále sa zhoršujúcu ekonomickú situáciu. Česi majú príslovie „Nouze naučila Dalibora housti“, staré hebrejské príslovie znie „Sme ako olivy, až keď sme drvení, tak vydáme zo seba to najlepšie“. Tieto staré múdrosti hovoria o tom istom: v ťažkých časoch sa ukáže, čo v nás je a sami sme niekedy prekvapení, čo všetko dokážeme. Je takmer isté, že zručnosti, týkajúce sa zabezpečenia základných ľudských potrieb: potravy, energie a strechy nad hlavou môžu v krátkom čase nadobudnúť neoceniteľný význam.

S narastaním sociálnych problémov pribúda počet ľudí, ktorí sa nechcú dostať do hypotekárnej pasce ale zároveň nevedia, ako si pri zhoršujúcej sa ekonomickej situácii môžu zabezpečiť svoje základné potreby.

Prístup SOSNY spočíva v šírení zručností, vyvinutých a overených najmä v podmienkach chudobných krajín sveta, kde boli miestni ľudia nútení hľadať lacné a maximálne účinné riešenia pre zabezpečenie svojich potrieb z miestnych zdrojov a ktoré sme prispôsobili našim podmienkam. Návštevníci Ekocentra môžu uvidieť, ako fungujú takéto zariadenia a ako si sami môžu sami zhotoviť sušičku ovocia a zeleniny zo starého okna alebo miniatúrny piecku z kvetináčov a sviečky, akosi môžu vyrobiť solárnu sprchu, splynovaciu piecku, solárny varič, krabicový varič, kompostovaciu toaletu, koreňovú čističku odpadových vôd, ako si môžu postaviť “Hobití domček” vyhrievaný Trombeho stenou, alebo ako si môžu zatepliť dom slamenými balmi s hlinenou omietkou.
Viac sa dozviete aj na našom facebooku.