Dvojpolohový solárny varič | SOSNA, o.z. – Hľadáme iné cesty Skip to content Skip to navigation

Dvojpolohový solárny varič

Veľmi efektívny solárny varič, lacný, jednoduchý a rýchly na výrobu, aj vo veľkých množstvách.

Tento solárny varič disponuje dvomi nastaviteľnými polohami, aby mohol lepšie koncentrovať slnečné žiarenie v závislosti od momentálnej výšky slnka na oblohe.

Varič musí sledovať pohyb slnka a teda ide o dvojosový pohyb. Je dvoležité, aby varič mohol vykonávať 180° v horizontálnom pohybe a 90° vo vertikálnom pohybe. Vdaka tomuto pohybu sa udržiáva ohnisko na hrnci.

Vyrobený je z jedného kusu kartónu o rozmeroch 125 x 95 cm, s hliníkovou fóliou na jednej strane.

Na tento kartón najprv nakreslíme vzor podľa obrázka. Na miestach s rovnou čiarou prestrihneme, na prerušovaných čiarach prehneme. Na záhyboch si dajme záležať: od nich záleží ľahká nastaviteľnosť sporáka. Hrúbka štrbiny v strede by mala byť rovná dvojnásobku hrúbke kartónu. Potom na kartón nalepíme hliníkovú fóliu, a sporák je pripravený k použitiu.

Keď je slnko na oblohe nízko, menej ako 65°, dva predné trojuholníkové panely po stranách sú ohnuté nadol, pod lichobežníkovou základňou.

Keď je slnko na oblohe vysoko, nad 65°, dva predné trojuholníkové panely sú ohnuté nahor, nad lichobežníkovou základňou. Dve malé výbežky zapasujú presne do štrbiny v strede na prednom kosoštvorcovom paneli, vďaka čomu sporák drží pohromade.

Na varenie je potrebné používať čierne hrnce, ktoré majú hrubšie steny. Pre lepšie využitie slnečnej energie a teda skrátenie doby varenia môžete vložiť hrniec do plastového vrecka učeného na pečenie v rúre.


CONTACT:

Design: Teong H. Tan, thtan@online.sh.cn

Organization: Change the World

WEB: www.world-changer.org

Email: changetheworld@world-changers.org

Tel: (47) 48242556 – (47) 93055828

Contact person: Mauricio Deliz